2019-05-12: Flyttar musikon och skivbasar till ny server samt byter php version. Kommer vara en del byggar framver.

 


Nyheter | Band | Skivor | Bolag | Ljudfack | Städer | Listor | SKIVBASAR | Forum


Ale Möller
OBSERVERA!
 
Skivor:
Bandmedlem:
1978 Mikael Wiehe & Kabaréorkestern - Sjömansvisor (Bouzouki, trumpet, sång)
1979 Kabaréorkestern - Elden Är Lös (Bouzouki, dragspel, trumpet, horn, gitarr, klaviatur, slagverk)
1980 Filarfolket - Birfilarmusik Från Malmö (Bouzouki, dragspel, trummor, althorn, producent)
1981 Neo Minore - Grekisk Musik (Dragspel. bouzouki m.m.)
1982 Filarfolket - Utan Tvekan (Bouzouki, dragspel, gitarr, trumpet, sång m.m.)
1983 Filarfolket - Hönsafötter & Gulerötter (Bouzouki, dragspel, gitarr, sång)
1985 Filarfolket - Live (Bouzouki, munspel, trumpet, mix, producent)
1988 Filarfolket - Smuggel (Flöjt, bosoki, munspel, dragspel)

Studio/gästmusiker:
1977 Finn Zetterholm & Kabarerorkestern - Längtans Blåa Elefant (Gitarr, bas, bouzouki m.m.)
1977 Thomas Wiehe - Tårta Och Raketer (Trumpet)
1977 Thomas Wiehe - Tårta Och Raketer (Trumpet)
1978 Mixed Media - Mixed Media (Gitarr, mandlin, flöjt m.m.)
1978 Thomas Wiehe - Två Vindar (Bouzouki, dragspel, flöjt, sång, gitarr)
1979 Niels - Mobbingbarn (Dragspel)
1980 Tomas Forssell - Nya Tider (Bouzouki, trumpet, gitarr, dragspel)
1981 Dan Tillberg - Mors Och Fars Kärlek (Bouzouki)
1981 Jan Hammarlund - Några Här, Några Där... (Bouzouki, dragspel, gitarr, flugelhorn, arr)
1981 Lollo Asplund - Eldsjäl (Gitarr, bouzoki, dragspel m.m.)
1982 Hawkey Franzén & Ulla Wiklund - Smulvisor & Bitlåtar (Bouzouki)
1983 Jacques Werup - Kärlek Mellan Krigen (Bouzaouki)
1983 Lollo Asplund - Äppelmelodier & Lurendrejerier (Orkester)
1991 Kalle Moraeus - Kalle Moraeus (Munspel)
1991 Sista Skriket - Sista Skriket (Flöjt)
1991 Toni Holgersson - Zigenaren I Månen (Flöjt)
1992 Gina Jacobi - Det Här Är Bara Början (Dragspel)
1992 Ted Ström - 1000 & Ett Liv (Mandola, trumpet)

Övrigt:
1984 Groupa - Vildhonung (Mix, producent)
1988 Groupa - Utan Sans (Producent)
Grupper:
Bandmedlem:
Filarfolket (Malmö)
Mikael Wiehe (Malmö)
Neo Minore (Malmö)

Studio/gästmusiker:
Dan Tillberg (Malmö)
Finn Zetterholm (Stockholm?)
Gina Jacobi (Sundsvall)
Hawkey Franzén ()
Jacques Werup (?)
Kalle Moraeus (Orsa?)
Lollo Asplund (Linköping?)
Mixed Media (Malmö)
Niels Jensen (Lund)
Sista Skriket ()
Ted Ström (Stockholm)
Thomas Wiehe (Malmö?)
Tomas Forssell ()
Toni Holgersson (?)

Övrigt:
Groupa (?)