2019-05-12: Flyttar musikon och skivbasar till ny server samt byter php version. Kommer vara en del byggar framöver.

 


Nyheter | Band | Skivor | Bolag | Ljudfack | Städer | Listor | SKIVBASAR | Forum


Roine Stolt
OBSERVERA!
 
Skivor:
Bandmedlem:
1975 Kaipa - Kaipa (Gitarr, sÄng, omslagsillustration)
1976 Kaipa - Inget Nytt Under Solen (Gitarr, sÄng)
1978 Kaipa - Solo (Gitarrer)
1979 Roine Stolt - Fantasia (Gitarr, keyboards, orgel, klockspel, sÄng, mix, producent)
1982 Fantasia - Fantasia (Gitarr, grandpiano, synth)
1983 Hasse Bruniusson - Mannaminne (Gitarr, bas, synt, sÄng, mix, producent)
1985 Stolt - Behind The Walls (SĂ„ng, gitarr, piano, synt m.m., producent, mix)
1990 Stolt - Utopia (SĂ„ng, gitarr)

Studio/gästmusiker:
1982 Lars Hedberg - En StjÀrna Utan Namn (Gitarr, bas, synt, kör, percussion)
1982 Per Andréasson - Mr. Gizmo (Gitarr)
1983 Pekis - We Couldn't Work It Out (Gitarr)
1983 Per Andréasson & Gizmo Project - Grönt Regn & Rosa Moln (Gitarr)
1984 Lars Hedberg - Afrika (Intrument & programmering)
1985 Åsa Jinder - Till Johannes... (Gitarr, bas)
1986 Lars Hedberg - En Flamma I Mörkret (Elgitarr, keyboards, linndrum)
1987 Åsa Jinder - Blommande Hymn (Gitarr, bas)
1988 Triangulus - Reliques (Bas)
1988 Åsa Jinder - Stilla Ro Och NĂ€ra (Elgitarr)
1989 Hans Lundin - Houses (Gitarr)
1989 Per Chenon - Bellman (Elgitarr)
1991 Cia Lindberg - Like The Way I Do (Gitarr, kör, producent)

Övrigt:
1979 Zamla Mammaz Manna - Lejonet Av Ljuga (Tekniker, mix)
1984 Lars Hedberg - Afrika (Tekniker, mix)
1986 Good Morning Blues - Whiskey & Blues (Tekniker)
1986 Hardda Ku Hardda Geit - Algan Rock (Producent, mix)
1986 Lars Hedberg - En Flamma I Mörkret (Arr. Tekniker, mix)
1988 Ted Dluzewski - Kino Ikon (Mix)
1990 Commission - -promo- (Mix, tekniker)
1990 La Fayette - The Mirror (Tekniker, mix)
1991 Wennman - Viktors Karavan (Producent, tekniker)
1994 King Here After - Whore (Producent m.m.)
Grupper:
Bandmedlem:
Fantasia (Uppsala)
Hasse Bruniusson (Uppsala)
Kaipa (Uppsala)
Roine Stolt (Uppsala)
Stolt (Uppsala)

Studio/gästmusiker:
Hans Lundin ()
Lars Hedberg (Uppsala)
Pekis ()
Per Andréasson (Uppsala)
Per Chenon (Stockholm?)
Triangulus (Stockholm)
Zia Lindberg (Uppsala/Stockholm)
Åsa Jinder (Stockholm)

Övrigt:
Commission (Uppsala)
Good Morning Blues (Uppsala)
Hñrdda Ku Hñrdda Geit (Östersund?)
Kent Wennman ()
King Here After (Uppsala)
La Fayette (Uppsala)
Lars Hedberg (Uppsala)
Samla Mammas Manna (Uppsala)