2019-05-12: Flyttar musikon och skivbasar till ny server samt byter php version. Kommer vara en del byggar framöver.

 


Nyheter | Band | Skivor | Bolag | Ljudfack | Städer | Listor | SKIVBASAR | Forum


Lennart Östlund
OBSERVERA!
 
Skivor:

Studio/gästmusiker:
1981 Ted GĂ€rdestad - Stormvarning! (Strata (gitarr?))
1989 Simon Rowe - Wildlife (Bas, sax, gitarr, orgel, tekniker, producent)
1991 Anders Glenmark - 99 (Trumprog, gitarr, tekniker)
1992 David Shutrick - Finland (Gitarr)

Övrigt:
1979 Hans Edler - Space Vision (Tekniker)
1980 Kaipa - HĂ€nder (Tekniker)
1980 Ted Gardestad - I'd Rather Write A Symphony (Tekniker, producent)
1981 Dolce Vita - Leaving You (Tekniker)
1981 Mats Ronander - HĂ„rd KĂ€rlek (Tekniker, mix)
1981 V/A: Övrigt - Polargruppen (Mix)
1982 Mats Ronander - God Bok (Tekniker, producent)
1982 Tomas Ledin - The Human Touch (Producent)
1982 Tomas Ledin - GrÀnslös (Tekniker)
1983 Fia Nyström - Glittrande Ljus (Mix)
1983 Pal Ritz & The Piccolos - Kyssar Och Slag (Tekniker)
1983 Rite On Time - Rite On Time (Mix)
1983 Tomas Ledin - Captured (Tekniker)
1984 Busungarna - Tjena Vi Är Busungarna (Tekniker)
1984 Electric Banana Band - Livet I Regnskogarna (Tekniker)
1984 Eva Dahlgren - Ett Fönster Mot Gatan (Tekniker)
1984 Lustans Lakejer - Lustavision (Tekniker)
1984 Mats Ronander - 50/50 (Tekniker)
1985 Björn Skifs - Vild Honung (Tekniker)
1985 Charlotte - Fri (Tekniker)
1985 Gemini - Gemini (Tekniker)
1985 Mats Ronander - Tokig (Tekniker, mix)
1985 Tomas Ledin - En Galen KvÀll (Mix)
1986 Musiken frÄn Filmen - Jönssonligan Dyker Upp Igen (Mix)
1986 Pugh Rogefeldt - Pugh Rogefeldt (Tekniker, mix)
1987 - Rock Runt Riket 1987 (Tekniker)
1987 Eva Dahlgren - Ung Och Stolt (Tekniker)
1987 Gemini - Geminism (Tekniker, mix)
1987 Orup - Orup (Tekniker)
1988 Anders Glenmark - HĂ€r GĂ„r En Man (Tekniker)
1988 Tomas Ledin - Down On The Pleasure Avenue (Tekniker, mix)
1989 Eva Dahlgren - Fria VĂ€rlden 1.989 (Tekniker)
1989 Magnus Uggla - 35-Åringen (Tekniker, mix)
1989 Marie Bergman - KĂ€rlekens Ansikte (Tekniker)
1989 Orup - Orup 2 (Tekniker)
1989 Pontare - Lover (Tekniker)
1989 Söner - Stockholm Stad (Producent, tekniker)
1989 True Blue - Jorden Är Din (Tekniker)
1989 Zemya Hamilton - Min Arm Omkring Din Hals (Tekniker)
1990 Anders Glenmark - Jag Finns HÀr För Dig (Gitarr, tekniker)
1990 Marie Bergman - Heya Heya (Tekniker)
1990 Talisman - Talisman (Mix)
1990 Tomas Ledin - TillfÀlligheternas Spel (Tekniker)
1991 David Shutrick - Sambos PÄ Försök (Producent, gitarr, mix)
1991 Eva Dahlgren - En Blekt Blondins HjÀrta (Tekniker, trumprog)
1991 Orup - Orupeansongs (Tekniker, mix)
1992 David Shutrick - Finland (Producent, tekniker, mix)
1992 Ingo & Floyd - Highways In Stereo (Mix)
1992 Orup - Magaluf (Remix)
1992 Orup - Stockholm Och Andra StÀllen (Tekniker)
1993 Anders Glenmark - Boogie I Mitt Huvud (Tekniker)
1993 Magnus Uggla - Alla FĂ„r PĂ„sar (Tekniker)
1994 David Shutrick - Hobby (Producent)
1995 Eva Dahlgren - Jag Vill Se Min Älskade Komma FrĂ„n Det Vilda (Tekniker, mix)
1995 Vildsvin - Grisfesten (Mix)
1996 Frida - Djupa Andetag (Tekniker)
1996 Standards - Standard (Mix)
1996 Vildsvin - Till Eder TjÀnst (Mix)
1997 Magnus Uggla - Karaoke (Tekniker)
1998 Pontus & Amerikanerna - Kasino (Tekniker, mix)
1998 Uno Svenningsson - Möss & MÀnniskor (Mix)
1998 Vobler - Du Gör Mig SÄ (Tekniker, mix)
1999 Patrik Isaksson - NÀr Verkligheten TrÀnger Sig PÄ (Tekniker, e-bow)
1999 ThĂ„ström - Det Är Ni Som E Dom Konstiga Det Är Jag Som E Normal (Mix)
2001 Patrik Isaksson - Tillbaks PĂ„ Ruta 1 (Tekniker, mix)
2007 Laakso - Mother, Am I Good Looking (Tekniker)
Grupper:
Anders Glenmark (Stockholm)
David Shutrick (Örebro?)
Simon Rowe ()
Ted GĂ€rdestad (Sollentuna)

Övrigt:
Anders Glenmark (Stockholm)
Björn Skifs (Vansbro)
Busungarna ()
Charlotte ()
David Shutrick (Örebro?)
Dolce Vita (Göteborg?)
Electric Banana Band ()
Eva Dahlgren (Stockholm)
Fia Nyström ()
Frida (Stockholm)
Gemini (?)
Hans Edler (Stockholm?)
Ingo & Floyd (Stockholm)
Kaipa (Uppsala)
Laakso ()
Lustans Lakejer (Åkersberga)
Magnus Uggla (Stockholm)
Marie Bergman (Stockholm)
Mats Ronander (Örebro)
Musiken frÄn Filmen ()
Orup (Stockholm)
Pal Ritz & The Piccolos (ÅmĂ„l?)
Patrik Isaksson (Stockholm)
Pontus & Amerikanerna (Stockholm)
Pugh Rogefeldt (Stockholm?)
Rite On Time (Göteborg)
Roger Pontare (Stockholm)
Slumber [Finland] ()
Söner (Stockholm?)
Talisman (Stockholm)
Ted GĂ€rdestad (Sollentuna)
ThÄström (Stockholm?)
Tomas Ledin (Stockholm?)
True Blue ()
Uno Svenningsson ()
V/A: Namnlösa Musikgrupper ()
V/A: Övrigt ()
Vildsvin ()
Vobler ()
Zemya Hamilton ()