Nyheter | Band | Skivor | Bolag | Ljudfack | Städer | Listor | WEBSHOP

Pihlis - 2008 - Framgång Förlåter Allt [CD]
ÖVERSIKT MUSIKER LÅTLISTA DISKUTERA (1) DETALJER

info
Deras förra skiva gillade jag inte. Klassade den som mespop och den hade fullt omslag och inget som klaffade. Minns dock att det var en låt jag gillade, Kära Sebastian, kände igen mig mycket i den. Denna har bra titel och mycket spännande omslagsbild. Den ser ut att vara tagen på 60-talet.

Här känns det helt klart som de hittat sitt sound i Modern indiepop! Me likey! Men så har de också stökat om rejält i bandet och enda personen som är kvar är Sebastian Forslund om dessutom bytt instrument! Är dock osäker på om Philis är en person eller bara bandnamnet? Det verkar vara Anders Pihlgren och han är nog med så sång allena.

Hittar en artikel på svd från 2008 som berättar att han växt upp i Lidköping men bor på Östermalm i Stockholm. Han har jobbat i media på TV4, ZTV och Ultra men han ”tömde sitt sparkonto, reste till Provence och spelade in några låtar”.
Plattlangarn
kommentarer:
Betyg på skivan:

poäng: 0


Du måste vara inlogad för att kommentera
Inga exemplar till salu hos skivbasar.se.

MUSIKON ÄR GRATIS
...men du behöver vara inloggad för att t.ex:
  • sätta betyg
  • vissa listor
  • köpa skivor
  • se större bilder
  • provlyssna
Login/Skapa konto

Om Musikon | Statistik | Nyheter | Kontakta | Personer

Page generated in 0.0668 seconds.