[ ]
Omslaget är spännande men inte snyggt. Vem är J Crist? Jesus? Och vilket typ av pop är det? Men först tar vi designen. Dålig kontrast och typsnitt och svårläst! Och man behöver väl inte ringa John the Fischerman för att förstå att om en CD skiva kan separeras från omslaget så behöver det stå på skivan vad det är! Inte bara vara en suddig bild! Denna innehåller också dessutom en DVD! Visst det är inte ovanlig men med en extra DVD men rörigt! Jag vill att musik ska vara ordnad! Det ska stå på omslaget vad skivan innehåller, det är hela syftet med omslaget! Ännu mer förvirrande för mig är att jag hela tiden tänker på punkbandet J Church när jag ser skivan och deras låt Fascist Radio.
Jag försöker förgäves förstå mig på musiken men vägrar spela den repiga DVD skivan som medföljer som spenderat mera tid utanför omslaget än i det. I bakgrunden hör jag låten Pop Life och den låter faktiskt bra men resten av skivan går förbi utan att jag reagerar. Visst det är inte dåligt men man ska inte behöva anstränga sig för att försöka gilla det. Det är Pop. Det finns en miljon sådana skivor. De flesta har kanske inte snygga omslag men man vet oftast vad man får.
Vet fortfarande inte vem det är eller om det är en svensk artist! Troligen är det Guiseppe Cristiano som står som producent för skivan som kallas sig J Crist. Det skulle förklara namnet. Men han finns inte skriven i sverige. Kanske var han vara här för att spela in skivan? Innan jag lägger undan skivan så hör jag näst sista låten Yesterday, den var faktiskt ok, det är inte en beatles cover men en hyfsad poplåt.
Waybackmahine har bara en blank vit sida cachad för jcrist.net och det är ungefär så jag känner mig efter denna! Den kan lika glömmas bort.
|
poäng:
0
|
 |

Du måste vara inlogad för att kommentera
|
|