Skivinformation:
Inspelad i live i Folkets Park Trollhättan samt Folkets Park i Västerås 7-8 augusti 1965. Sättningen är en tolkning av konvolut bilden och är verifierad av Stefan Jovelou. Skivan finns återutgiven på CD 1996 av EMI med 6 bonuslåtar (A och B-sidor från tidigare singelsläpp med gruppen inspelade i studio).
Återutgåvor:
1973 på Efel LPE 014 svart och grön vinyl
1984 på Rainbow RMLP 2006
Även en mono version med blå gula etiketter existerar. Finns även utgiven på mörkgrön spräcklig vinyl (ett ex i VG såldes för 591 SEK mars 2010)
Stefan Jovelou berättar:
Hep Stars On Stage sålde guld dvs över 25000 ex. Ett bra resultat med tanke på att singelskivorna dominerade vid den här tidpunkten. Liveupptagningen gjordes från en inspelningsbuss med ljudutrusning från den dåvarande Philips-studion i Stockholm. Troligtvis är även plattan mixad i Philipsstudion där Hep Stars ljudtekniker Gert Palmcrantz arbetade. |